Dassault Systèmes järjestää 19.11.2026 Good Morning AI -webinaarin, jossa käsitellään tekoälyä suunnittelijan työssä ja sitä, miten AI:n käytettävissä oleva tieto vaikuttaa siitä saatavaan hyötyyn. Lisäksi kolme teollisuusyritystä kertoo kokemuksiaan AI:n hyödyntämisestä.
Suunnittelijoiden työaikaa kuluu tiedon etsimiseen, eri työkaluissa liikkumiseen ja toistuviin tehtäviin. Kun AI hoitaa osan näistä, aikaa vapautuu ideoiden kehittämiseen, ongelmanratkaisuun ja parempaan päätöksentekoon.
Tekoälyn onnistunut hyödyntäminen edellyttää kuitenkin muutakin kuin älykästä AI-mallia. AI-avustajan on ymmärrettävä suunnittelun kokonaisuuteen vaikuttavat asiat, kuten mallit, kokoonpanot, vaatimukset ja valmistusrajoitteet sekä niiden keskinäiset yhteydet. Lisäksi sillä on oltava pääsy yrityksen oikeaan dataan, ja käytössä on oltava oikeanlainen pilviympäristö. Keskeistä ei siis enää ole AI-mallien valmius, vaan se, onko yrityksen data valmis AI:n hyödyntämiseen.
Good Morning AI -webinaari
Dassault Systèmesin järjestämässä maksuttomassa webinaarissa keskustellaan AI:n kehityssuunnista ja siitä, miten AI muuttaa suunnittelijan työtä. Esillä ovat myös AI-avustajat AURA, LEO ja MARIE. Kokemuksistaan tekoälyn hyödyntämisestä kertovat LOCX Systemin, Kalpana Systemsin ja Locinoxin edustajat.
Puhujat:
- Manish Kumar, Dassault Systèmes
- James Aslin, Dassault Systèmes
- Ian Pilkington, Dassault Systèmes
- Francesco Oorthuizen, Dassault Systèmes
- Dennis Wagenaars, Dassault Systèmes
- Ivo van Berkel, Dassault Systèmes
- Craig Phillips, LOCX System
- Mattias van den Berg, Kalpana Systems
- Kim Vanhoutte, Locinox
Ilmoittaudu mukaan!
Tapahtuma: Good Morning AI
Aika: torstai 19.11.2026 klo 11.00 (Suomen aikaa)
Kesto: 1 tunti
Ilmoittautuminen: https://discover.solidworks.com/good-morning-ai?varid=1-7RH-0




